AMASYA BELEDİYE BAŞKANIMIZ  

İSMET ÖZARSLAN (AMASYA BELEDİYE BAŞKANI )

1945 Yılında Amasya' nın Suluova İlçesinin Eraslan Köyü' nde doğdu. Orta ve lise tahsilini Amasya Lisesi' nde tamamlayan Özarslan, 1964 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümünden mezun olduktan sonra bir müddet ingilizce öğretmeni olarak görev yaptı. Genel Kurmay Başkanlığı' nda tercüman olarak askerlik hizmetini yerine getirdikten sonra, Ankara' da çeşitli okullarda ingilizce öğretmenliği ve idarecilik görevlerinde bulundu.

1971 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Dış Münasebetler Genel Müdürlüğü' nde şube müdür yardımcısı
olarak çalıştıktan sonra Öğrenci Müfettişi ve Kültür Ateşe Yardımcısı olarak ABD' de 4 yıl müddetle görev aldı.

1977 yılı Aralık ayında Türkiye' ye dönerek Milli Eğitim Bakanlığı Dış Münasebetler Şube Müdürlüğü görevini üstlenen Özarslan, daha sonra aynı kurumda Birim Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak hizmetlerde bulundu. Dış İlişkiler Daire Başkanı olduğu dönemde Milletvekilliği için 1 Ağustos 1983 yılında bu görevinden ayrıldı. 17 ve 18. dönem Amasya Milletvekilliği yaptığı yıllarda ülkemize büyük hizmetlerde bulunan Belediye Başkanımız İsmet Özarslan o yıllarda uluslararası kültürel anlaşmalar imzalamak uzere ülkemizi temsil ettiği gibi Avrupa Konseyi Türk Grubu Üyeliği, Dışişlerinden Sorumlu Komisyon Başkan Vekilliği ve Merkez Disiplin Kurulu görevlerinde de bulundu.

01.04.1989 ile 25.06.1991 yılları arasında Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı sırasında da hem ülkemize, hem de Amasya'mıza büyük hizmetler sunan Özarslan 28 Mart Mahalli İdereler Seçiminde Adalet ve Kalkınma Partisi adayı olarak girdiği seçimlerde geçerli oyların yarısına yakınını alarak toplam 16.258 vatandaşımızın teveccühüyle Belediye Başkanlığını kazanmış ve bu tarihten itibaren Amasya Belediye Başkanı olarak büyük hayalleri gerçekleştirmek üzere göreve başlamıştır.

Özarslan evli ve 2 çocuk babası olup, çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.