T U R İ Z M  

MESİRE YERLERİ

Amasya Kalesi:
Şehir merkezinde olup, Zübeyde Hanım Caddesi Mis-Un fabrikası yanından ayrılan yolu takiben gidilen mesire yerinin doğal güzelliği, otopark ve içme suyu bulunmaktadır. Hıdırellez, Mart dokuzu gibi sayılı günlerde halkın günübirlik piknik yaptığı bir yerdir.

Kızlar Sarayı:
Kralkaya Mezarları çıkış yolu üzerinde şehir merkezinden 100 metre yükseklikte yer alır. Ören yeri olan ve hamam kalıntılarının bulunduğu ve halen kazı çalışmalarının devam ettiği ören yeridir.

Çakallar:
İl Merkizinin güneyinde, Ferhat Dağı eteğinde ve şehirden 250 metre yükseklikte yer alan Ali Kaya Et Lokantası açık ve kapalı mekanı, piknik alanı (Tel. 218 15 05-218 06 01) ve şehir merkezi ve vadisinin kuş bakışı izlenebildiği seyir terası yer almaktadır.

Pirler Parkı:
İl Merkezinde Pir İlyas Türbesi'nin de yer aldığı Pirler Parkı içerisinde Pirler Et Lokantası açık ve kapalı mekanları, yapay şelale, doğal dokusu ve piknik alanı olarak hizmet vermektedir.

Çamlık Piknik Alanı:
İl Merkezinin batı yakası, Meslek Yüksek Okulu bitişiğindeki Atatürk GÖLBAŞIOrmanı içerisinde piknik alanları, doğa yürüyüşü parkuru (Treking), seyir terası gibi çekicilikleri yanında yeme-içme ünitesi ile hizmet vermektedir.

Ziyaret (Gölbaşı):
Amasya-Taşova karayolunun 3.km den sola ayrılarak ulaşılan Ziyaret Kasabası'nın girişinde havuz ve yeşil alanları kapalı ve açık lokantası yanında piknik yapma imkanı da bulunmaktadır. (Tel. 231 16 10)
ÇINAR AĞACI
Yeşil Yenice:
Amasya-Taşova karayolunun 13. Km.'sinden, sağa ayrılarak ulaşılan doğal güzellikleri 800 yıllık anıtsal çınar ağacı minyatür havuzlu mesire yerinde yeme-içme tesisi (Tel. 253 31 68) bulunmaktadır.

Uygur Çamlıgöl Sosyal Tesisleri:
YAAYLAGÖL SOSYAL TESİSLERİAmasya -Tokat karayolunun 35. km.'sinde bulunan tesis, Uygur Beldesinde yer almaktadır. 745 rakımlı ve 2000 m2 yeşil alan içerisindedir. Tesiste yeme-içme ünitesi, havuz, çocuk oyun bahçesi, otopark ve 10 adet kamelya bulunmaktadır. (Tel.2937406)

Yassıçal (Yaylagöl Sosyal Tesisleri):
Amasya-Taşova karayolunun 7. Km.'sinden sağa ayrılan karayolu güzergahından ve il merkezine 16 Km. uzaklıkta bulunan tesis 1050 rakımlı olup, bir yıldızlı Yatırım Belgeli Oteli (Tel. 2416105) 150 kişilik kapalı lokanta, (Tel.2416003) önünde havuzu kenarlarında ahşap çardaklar, yapay şelale, çocuk oyun bahçesi, piknik alanı, otopark, wc, futbol, voleybol, kamp imkanı bulunmaktadır.

Kaynar Gölü:
Amasya - Tokat karayolunun 14. Km.sinin sağında bulunan ve içerisinde balıkların yer aldığı göl ile yeme-içme tesisi (Tel. 2324338) bulunan piknik alanıdır.

Sarılık:
Tokat yolu üzerinde merkez ilçeye 13 Km. uzaklıkta günübirlik mesire yerlerindendir.

Terziköy Kaplıcası (Tel. 2250219-20):
Terziköy kaplıcası İl Merkezine 36 Km. uzaklıkta olan Otel, motel, bungalov konaklama tesisleri, kapalı yüzme havuzları, özel kabinler; lokanta, gazino, kafeterya, geniş yeşil alanı, çocuk oyun bahçesi, park, otopark ve piknik alanları ile yerli ve yabancı ziyaretcilere hizmet sunmaktadır.

Şarlayuk:
Merzifon - Gümüşhacıköy karayolunun 12. Km.den sağa ayrılarak ulaşılan mesire yeri doğal güzelliği, yeme - içme tesisi ( Tel. 747 81 80) ve piknik imkanları ile yerli ve yabancı ziyaretcilerin uğradığı yerlerdendir.

Omarca:
Gümüşhacıköy - Hamamözü karayolunun 12. Km. den sağa ayrılantepe üzerindeki stablize yolu takiben ulaşılır. Orman İşletme Müdürlüğünce düzenlenen çevre içme suyu, piknik ocak ve masaları, wc si doğal güzelliği nedeniyle yöre insanının hafta sonları tercih ettikleri ormaniçi dinlenme yeridir.

Gökoluk:
Merkez ilçeye 59 Km.de ve Merzifon ilçesinde bulunmaktadır. Orman İşletme Müdürlüğünce düzenlenen yağmur barınağı, kır kahvesi, çocuk oyun alanı piknik ocak ve masaları, suyu, doğal güzelliği nedeniyle yöre insanının hafta sonlarıtercih ettikleri ormaniçi dinlenme yeridir.

YEDİKIR BARAJIYedi Kuğular Kuş Cenneti (Yedikır Barajı):
Amasya -Suluova karayoluna 7 Km. uzaklıkta bulunur. Baraj gölü çevresinde yer alan doğal güzelliği, yürüyüş parkuru, DSİ sosyal tesisleri ve balık üretim tesisleri ile amatör balık avcılığı, nedeniyle bölgenin çekici piknik alanı durumundadır. Göl; kuğu, yabankazı, yabanördeği, angut, karabatak ve balıkçıl vb. gibi 16 familyaya ait 34'den fazla kuş türünün barındığı bir kuş cenneti haline gelmiştir.

Gani Baba:
Amasya - Suluova karayoluna 8 Km. Suluova ilçesi Saygılı Köyü yakınlarında türbe ziyareti ve piknik alanı olarak hizmet vermektedir.

Kapaklı:
Amasya-Suluova karayolu üzerinde Merkez ilçeye 36 Km. uzaklıktadır. Orman İşletme Müdürlüğüne ait sosyal tesisleri, piknik masa ve ocakları, suyu, wc si ve doğal güzelliğiyle özellikle hafta sonları yöre insanlarının piknik için tercih ettikleri ormaniçi dinlenme yeridir.

Akınoğlu Göl Tesisleri:
Amasya - Taşova karayolu 40. Km.sinden sağa ayrılan yolu takiben 10. Km.sinde bulunan Akınoğlu Beldesinde doğal güzelliği, gölü, gazinosu (Tel. 3634398) ve piknik alanı ile hizmet vermektedir.

Belevi Akpınar Dinlenme Tesisleri:
Amasya - Taşova karayolunun 40. km.sinden sağa ayrılan yolu takiben 6. km. sinde bulunan Belevi Beldesinde, doğal güzelliği, Alabalıklı Gölü, kapalı ve açık mekanlı gazinosu (Tel. 3936588), piknik alanı ile hizmet vermektedir.

BORABAY GÖLÜBorabay Gölü:
Amasya- Taşova karayolunun 44.Km.sinden sola ayrılan Taşova-Samsun karayolunu takiben 14. Km.den tekrar sola ayrılarak ulaşılan ve 1050 rakıma sahip bir doğaharikası olan Borabay Gölü ve çevresi Bakanlar Kurulunca Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Ormanlık alan içerisinde her biri 3 yataklı 9 adet bungalov tipi evler, gazinosu (Tel. 3455051) kamp imkanı, piknik alanları, doğa yürüyüşü ve dinlenme imkanları nedeniyle yerli ve yabancı ziyaretcilerin uğrak merkezi durumundadır. 

    

AMASYA MENÜSÜNE DÖNÜŞ